Ekonomi

Yendeki sert dalgalanmalar Japonya’nın üst düzey döviz diplomatını endişelendiriyor

Japonya’nın önde gelen döviz diplomatı Masato Kanda, yen değerinde son dönemde yaşanan “tek taraflı, keskin” hareketlerle ilgili endişelerini dile getirdi. Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Maliye Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Kanda, yendeki düşüşün öncelikle spekülatif ticarete bağlandığını belirterek, yatırımcıları para biriminin aşırı değer kaybına karşı uyardı.

Yetkililerin bu dalgalanmalara uygun tepki vermeye hazır olduğunu belirten Kanda’ya göre durum daha da gerginleşti.

Yen Salı günü önemli bir düşüş yaşayarak euro karşısında son 15 yılın en düşük seviyesine, dolar karşısında ise son yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bu, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) yıllar süren parasal teşviki sona erdirmek için attığı küçük adımın, daha ciddi bir hamle bekleyen bazı yatırımcıları tatmin etmemesinin ardından geldi.

Yen Salı günü dolar karşısında 151.715’e düştü ve Çarşamba günü Asya’da 151.350’ye yükseldi. Bu düşüş, hızlı ve tek taraflı döviz hareketlerine karşı hazırlıklı olan yetkililerin dikkatinin artmasına neden oldu.

Kanda’nın yorumları, Japon yetkililer arasında döviz kurundaki dalgalanmaların Japonya ekonomisi üzerindeki potansiyel etkisi konusunda artan endişelerin altını çiziyor. Hükümetin harekete geçmeye hazır olması, bu belirsiz piyasa koşullarında ekonomik istikrarı koruma kararlılığının altını çiziyor.

Yen dalgalanmaya devam ederken, hem yatırımcılar hem de yetkililer yen’in hareketlerini ve Japonya’nın finans sektörü üzerindeki potansiyel etkisini yakından izleyecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu